2019 m. spalio 23 d., trečiadienis
Spausdinti puslapio vidurį
Naujienos
ŠIAULIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS REITINGAI ŠOKO Į VIRŠŲ

Lietuvos laisvosios rinkos institutas paskelbė 2019 metų Lietuvos savivaldybių indeksą. Kaip ir kasmet skelbiami du indeksai – šešių didžiųjų pagal gyventojų tankį ir 54 mažųjų savivaldybių. Jau devintus metus skelbiamas reitingas sudaromas pagal gyventojams ir investuotojams svarbiausias sritis, kur sprendimus priima savivaldybės, pavyzdžiui, vertinama ekonominė, socialinė situacija, savivaldybei priklausiusio turto valdymas. Šiemet Šiaulių rajono savivaldybė tarp 54 kitų mažųjų savivaldybių užėmė 18-19 vietą. Prieš metus Šiaulių rajono savivaldybė buvo 21-22 vietoje.

Šiaulių rajono savivaldybė šiemet 18-21 vietas mažųjų savivaldybių indekse (58 balai iš 100) dalijasi su Trakų r. savivaldybe. Šiaulių r. savivaldybėje geriau nei vidutiniškai* įvertintos „Investicijų ir plėtros“, bei „Administracijos“ sritys. Mažiau nei vidutiniškai surinko „Komunalinis ūkis“ ir „Švietimas“. Geresni „Administracijos” ir „Biudžeto” rodikliai pasiekti, nes Šiaulių r. savivaldybėje tūkstančiui gyventojų teko 5,2 užimtos pareigybės. Tai – mažiau nei vidutiniškai (7,6). Mažesnis savivaldybės aparatas nesutrukdė visų gyventojų prašymų išnagrinėti laiku, o jos išlaikymas sudarė 7,4 proc. biudžeto išlaidų – mažiau nei vidutiniškai (8 proc.). Puiku, kad skola, Šiaulių r. buvo palyginus mažesnė – 13,6 proc. pajamų, kai vidutinis įsiskolinimas sudarė 25,5 proc. „Investicijų ir plėtros“ vertinimas buvo geresnis, nes dalis ekonominio aktyvumo rodiklių buvo aukštesni nei vidutiniai. Tūkstančiui gyventojų teko 24,7 veikiantys ūkio subjektai (vidurkis – 23,7), 7,2 išduoto statybos leidimo (vidurkis – 5,3).

Į Šiaulių r. atvyko daugiau gyventojų nei išvyko, tad grynoji imigracija sudarė net 1,1 proc. visų gyventojų (vidutiniškai savivaldybes paliko 0,5 proc. gyventojų). „Investicijų ir plėtros“ balą mažino žemesni gyventojų verslumo rodikliai. Verslo liudijimų tūkstančiui gyventojų teko 26,3 – mažiau nei vidutiniškai (41). Prie to galėjo prisidėti aukšta verslo liudijimų kaina – 114 eurų, kai vidutiniškai tarp mažųjų savivaldybių ji siekė 96 eurus. Žemesnį „Investicijų ir plėtros” srities rezultatą iš dalies lėmė palyginti žemas investicinis lygis.

Nors Šiaulių r. yra žiedinė savivaldybė, 2017 m. vienam gyventojui tenkanti materialinių investicijų vertė praktiškai atitiko vidurkį ir siekė 1 432 eurus, o tiesioginių užsienio investicijų - 557 eurus, kai vidutiniškai – 1 251 euras. „Komunalinių paslaugų” ir „Transporto” srityse teigiamai vertinama, kad Šiaulių r. savivaldybei priklausančios keleivių vežimo ir šilumos tiekimo įmonės dirbo pelningai, o atliekų išvežimas ir daugiabučių administravimas buvo patikėtas privačiam sektoriui.

Parengta Lietuvos Laisvosios rinkos instituto informaciją. LLRI grafikai

 

 

Twitter Facebook

Jūsų komentaras
Vardas:
El. pašto adresas:
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje
AntiSpam


komentarų nėra
Spausdinimo versija Atgal