Pradžia
Lt En
Pradžia
lt
en

Naujienos (GN)

ATVIRAS POKALBIS APIE NEDARBO MAŽINIMĄ IR UŽIMTUMO DIDINIMĄ ŠIAULIŲ APSKRITYJE

2022-05-23 Komentarai (0) Naujienos Dalintis
Naujienos (GN)

Šiaulių apskrities valstybinėje mokesčių inspekcijoje (Šiaulių AVMI) nedarbo mažinimo ir užimtumo didinimo situaciją aptarė Šiaulių apskrities savivaldybių merai bei administracijų atstovai kartu su Užimtumo tarnybos, Valstybinės darbo inspekcijos ir Šiaulių AVMI atstovais. Susitikime pristatytos įžvalgos, aptariant nedarbo lygį, neapskaityto darbo rizikos mažinimo priemones ir teikiant siūlymus. Taip pat apžvelgti mokestiniai aspektai, didesnį dėmesį atkreipiant į ilgą laiką – metus ir ilgiau – nedirbančius gyventojus, kurie gauna ir socialinę paramą – pašalpas, kompensacijas, bei žemės ūkio ir miškininkystės paslaugų, teikiamų pagal paslaugų kvitą, aktualijas.

„Tik veikdami išvien, bendradarbiaudami su regiono savivaldybėmis, pasirinkus tinkamiausius būdus, kaip padėti nedirbantiems gyventojams integruotis darbo rinkoje, mažinti nedarbą, šviesti gyventojus bei paskatinti juos trauktis iš galimai nelegalaus darbo aplinkos, galime tikėtis pokyčių“, – sakė susitikimą inicijavusios Šiaulių AVMI Kontrolės departamento vadovė Simona Iljičiovienė.

Nuo pat pradžių užsimezgė dalykiška, atvira diskusija apie nedarbo situaciją ir neapskaityto darbo rizikos mažinimą Šiaulių apskrities savivaldybių teritorijose.  Kalbėdama apie pačią pradžią, kaip sakė Užimtumo tarnybos (UT) Šiaulių klientų aptarnavimo departamento patarėja Daiva Čiegienė, viskas prasidėjo nuo klausimo: turime daug bedarbių, laisvų darbo vietų ir... kodėl žmonės negrįžta į darbo rinką? Tuomet tarnyba situaciją keisti pabandė nuo Kelmės, įsijungė Joniškio rajono savivaldybė. Ji ėmėsi iniciatyvos ir tapo visiems kelrode žvaigžde pilotiniame projekte, kaip bendradarbiaujant Užimtumo tarnybai ir savivaldybei galima siekti didesnio užimtumo, mažinti nedarbo lygį bei ilgalaikių bedarbių gretas. UT įsivardino problemas – pavėžėjimas, vaikų priežiūra ir darželiai, ligonių, senų tėvų slaugymas namie, žalingų įpročių ir skolų kupra, socialinių įgūdžių ar motyvacijos dirbti stoka ir kt. – ir kurios iš jų didžiausios.

Vidutiniškai trečdalį savivaldybės nedirbančiųjų sudaro ilgalaikiai bedarbiai. Mažiausiai tokių yra Kelmės rajone, o Joniškio, Akmenės ir Šiaulių rajonuose – daugiausiai. Daugumą jų sudaro moterys (apie 56 proc.). Pagal amžių – asmenys virš 55 metų, kurie sudaro apie 43 proc. savivaldybėje registruotų bedarbių.

Užimtumo tarnybos duomenimis, Lietuvoje toliau mažėjant registruotam nedarbui, kai kuriuose regionuose stebimas netolygus jo kitimas. Balandį šie rodikliai mažėjo 45 iš 60 savivaldybių, 8 – nepakito, o 7 – augo. Didžiausias mažėjimas fiksuotas Joniškio rajone (1 proc. punkto). Šiuo metu jis siekia 9,7 proc. ir, palyginti su tuo pačiu praėjusiu metų laikotarpiu, sumažėjo 7,4 proc. punkto.

Darbo patirtimi, savo įžvalgomis dalinosi Joniškio rajono savivaldybės Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus atvejo vadybininkė Alma Bačianskienė, kasdieniame darbe, įgyvendinant pilotinį projektą, sukaupusi nemažai žinių, kokios dažniausiai būna problemos ir kaip jas tenka spręsti. Joniškietė pripažino, kad būtina su gyventojais šnekėtis, juos šviesti. Svarbu matyti abi puses – darbdavį ir darbuotoją, suteikti pagalbą integruotis darbo rinkoje norinčiam žmogui.

Praktiškai visi susitikimo dalyviai vienaip ar kitaip palietė žemės ūkio bei miškininkystės paslaugų kvitų temą. Šiuo metu įsisuka sezoniniai darbai.  Numatyta, kad  asmenis galima įdarbinti supaprastinta tvarka – naudojant minėtus paslaugų kvitus – šioms sezoninėms ir aukštos kvalifikacijos nereikalaujančioms paslaugoms teikti. Bet, ką sakė Užimtumo tarnybos, Darbo ir Mokesčių inspekcijų atstovai bei patys savivaldybininkai, paslaugų kvitais neretai naudojamasi netinkamai. Pavyzdžiui,  pildant paslaugų kvitus įrašomi ne visi reikalingi duomenys, nėra išduodamas antrasis šio kvito egzempliorius paslaugų teikėjui ar sąmoningai piktnaudžiaujama tokio dokumento naudojimosi laikotarpiu. Pamirštama (?), kad gyventojas turi teisę teikti paslaugas vienam paslaugų gavėjui ne ilgiau kaip 60 dienų per metus arba ne ilgiau kaip 90 dienų, jeigu paslaugas teikia keliems gavėjams. Be to, vyrauja ir tokie atvejai, kai prisidengiant paslaugų kvitu dirbamas ir kvalifikuotas darbas bei teikiamos ilgalaikės paslaugos, nors pagal tokį dokumentą paslaugas galima teikti tik laikinai ir jeigu joms nėra reikalingi specialūs įgūdžiai ar kvalifikacija.

Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas, nuo pat pradžių siūlęs nagrinėti ir kalbėti apie šį reikalą sistemiškai, stebėjosi minėtais atvejais, kai traktorininkai kai kuriuose ūkiuose dirbo pagal paslaugų kvitus (kas, jeigu nelaimė ir traktorininkas žus). Juk tai – ne, pavyzdžiui, sėjos, sodinimo paslaugos, akmenų rinkimas nuo laukų ir panašūs ūkio darbai.

Akmeniškiui kolegai antrino Radviliškio rajono meras Vytautas Simelis. Būtina didesnį dėmesį skirti žemės ūkio ir miškininkystės paslaugų, teikiamų pagal paslaugų kvitą, aktualijoms, aiškinti ir kartoti, kaip ir kam jie išduodami, kokia kontrolė ir viešinti, ką nustato kontroliuojančios tarnybos. Pasiūlė aktyviau įtraukti ir naudotis Savivaldybių asociacija.

Šiaulių apskrities savivaldybės, turinčios patirties ir ne vieneri metai bendradarbiaujančios su atskiromis institucijomis, kartu su atsakingomis žinybomis siekia sumažinti nedarbą, nelegaliai dirbančių žmonių skaičių, padėti suprasti skaidraus darbo vertę, ugdyti sąmoningumą ir ilgalaikėje perspektyvoje keisti jų įsitikinimus bei mąstymą. Nutarta keistis informacija, kviestis institucijų specialistus į įvairius susitikimus ir pokalbius, prioritetą teikiant švietimui, siekiant padėti nedirbantiems gyventojams integruotis darbo rinkoje bei suteikti žinių apie tinkamo įdarbinimo, mokesčių apskaičiavimo, socialinių garantijų ir skaidrios veiklos klausimus. Tuomet galima užkirsti kelią nelegaliam darbui, neapskaitomoms pajamoms,  šešėlinei veiklai ir piktnaudžiavimui samdant žmogų darbui pagal paslaugų kvitus.

Susitikimas Šiaulių AVMI vyko išvakarėse, kai Seimas pritarė užimtumo sistemos pertvarkai – ketvirtadienį priimtos tai numatančios Užimtumo ir Sveikatos draudimo įstatymų pataisos, numatančios kitokią tvarką, kaip darbo neturintiems žmonėms nuo šių metų liepos bus suteikiamas bedarbio statusas. Jis bus suteikiamas tiems žmonėms, kurie yra pasirengę tiek savarankiškai, tiek naudodamiesi Užimtumo tarnybos teikiamomis darbo rinkos paslaugomis ieškoti darbo ir įsidarbinti ar vykdyti savarankišką veiklą, o štai darbo rinkai besirengiantiems žmonėms bus suteikta individuali kompleksinė pagalba, glaudžiai bendradarbiaujama su vietos savivalda. Darbo rinkai besirengiantys žmonės toliau bus valstybės draudžiami privalomuoju sveikatos draudimu ir gydomi. Gavus pranešimą apie nelegalų darbą, Užimtumo tarnyba tokiems žmonėms paslaugų nebeteiks.

Šiaulių AVMI informacija

Informacija atnaujinta 2022-05-23 16:29

Komentarai

Vardas
El. paštas
Komentaras

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.

{{msg}}

{{comment.time | u2date : 'yyyy.MM.dd'}} {{comment.name}}
{{comment.comment}}