Pradžia
Lt En
Pradžia
lt
en

Naujienos (GN)

IŠKILMINGOJE ŠVENTĖJE – 33-OJI LAURYNO IVINSKIO PREMIJA, KERAMIKOS DIENŲ BAIGIAMOJI PARODA IR UNIKALUS KONCERTAS, MENANTIS LIETUVOS ISTORIJĄ

2022-06-27 Komentarai (0) Naujienos Dalintis
Naujienos (GN)

Birželio 25-ąją Kuršėnų dvare surengta išskirtinė kultūros diena – renginys "Kur jungiasi keramikos ir Lauryno Ivinskio tradicijos", kurio metu įteikta 33-oji Lauryno Ivinskio premija, surengta baigiamoji Keramikos dienų, trukusių beveik du mėnesius, kūrinių paroda ir žiūrovams dovanotas unikalus koncertas "Reveransas Lietuvos renesansui“.

33-oji Lauryno Ivinskio premija iškeliavo į Šakių viešąją biblioteką

Kuršėnuose jau 33-ąjį kartą surengta šventė, skirta pirmojo lietuviško kalendoriaus kūrėjui Laurynui Ivinskiui ir įteikta Šiaulių rajono savivaldybės įsteigta ir teikiama nacionalinė Lauryno Ivinskio premija už geriausią metų lietuvišką kalendorių. Šiemet šios premijos laureatu tapo Šakių viešosios bibliotekos leidžiamas „Šakių krašto kalendorius“, o premija įteikta jo sudarytojoms, šios bibliotekos darbuotojoms Linai Eringienei ir Onutei Jasinskienei.

Šventė prasidėjo senosiose Kuršėnų miesto kapinėse, kur aplankytas Lauryno Ivinskio (1810–1881) - pirmojo lietuviško kalendoriaus sudarytojo ir leidėjo, liaudies švietėjo, poeto, vertėjo, publicisto kapas, padėta gėlių, uždegtos žvakelės. Vėliau šventė persikėlė į Kuršėnų dvarą.

Garbingą nacionalinio lygmens premiją „Šakių krašto kalendorius“ sudarytojoms – Šakių viešosios bibliotekos darbuotojoms Linai Eringienei ir Onutei Jasinskienei įteikė Šiaulių rajono savivaldybės mero pavaduotojas Česlovas Greičius, pasveikino Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Tomas Vaitkus, Šiaulių rajono etninės kultūros ir tradicinių amatų centro, kuriame veikia išskirtinė senųjų lietuviškų kalendorių ekspozicija, direktorė Birutė Poškienė.

Šakių viešoji biblioteka jau 23-ejus metus leidžia Šakių krašto kalendorių, kuris tapo solidžia knyga, turiniu ir temomis labai artima Lauryno Ivinskio išleistam pirmajam lietuviškam kalendoriui, kuriame gausu informacijos, žinių apie kraštą, jo žmones, darbus, gamtos ciklus, daug patarimų įvairiomis gyvenimiškomis temomis.

Šakių krašto kalendoriaus sudarytojas į Kuršėnus atlydėjo bibliotekos vadovai, kultūros darbuotojai. Premijos teikimą palydėjo Šakių bibliotekos literatūrinė muzikinė kompozicija.

Lauryno Ivinskio premija teikiama nuo 1990 metų, premijos dydis – 1000 eurų. Garbiam švietėjui Kuršėnuose, centrinėje miesto aikštėje yra pasttaytas paminklas, o pati aikštė pavadinta Lauryno Ivinskio vardu.

Baigėsi Keramikų dienos 2022

Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centre beveik du mėnesius vyko projektas „Keramikos dienos“, sulaukęs išskirtinio susidomėjimo keramikos amatu, jo subtilybėmis.

Renginio metu padėkota visiems, prisidėjusiems prie šių metų Keramikų dienų: projekto sumanytojai edukacinių programų ir etninės kultūros specialistė Alina Milašienė bei edukacijas vedusiam septintajam Lietuvos Puodžių karaliui Algimantui Tamašauskui, projekto rengėjai Linai Šukienei, centro direktorei Birutei Poškienei. Taip pat pasidžiaugta, kad buvo surengtos išvykos į Vertelių keramikos muziejų-studiją, kur devintasis Lietuvos Puodžių karalius Vydmantas Vertelis taip pat vedė keramikos užsiėmimus. Dalyviai turėjo galimybę apsilankyti pas keramikę Zitą Pastaukienę-Čekanauskienę, kuri mielai dalijosi savo patirtimi ir žiniomis. Surengtos ekskursijos į Prano Anglicko įmonę, Kelmės kultūros centro etninės kultūros ir tradicinių amatų skyrių ir Šiaulių „Aušros“ muziejų.

Dalyviai du mėnesius dalyvavo edukaciniuose užsiėmimuose. Kas dvi savaites keitėsi molio spalvos, rūšys, kurios simbolizuoja keturis skirtingus pradus – debesis, saulę, žemę ir vandenį. Per septynias savaites keramikos mylėtojai išbandė savo gebėjimus ir galimybes: lipdė, žiedė, glazūravo. Sukurta daug nuostabių molinių indų ir suvenyrų, kurie nusidažė įvairiomis spalvomis. „Debesų savaitės“ – balta ir mėlyna; „Saulės savaitės“ – geltona, oranžine, raudona; „Žemės savaitės“ –   ruda, juoda, tamsiai žalia. Nors ir kaip būtų gaila, prasidėjo kulminacinės projekto „Vandens savaitės“. Visi šie kūriniai ir eksponuojame Kuršėnų dvaro parodų salėse.

Išskirtinis koncertas – reveransas Lietuvos istorijai

Renginį vaikikavo iš tiesų karališkas renginys – Lietuvos istorijos perlų kupinas muzikinis pastišas "Reveransas Lietuvos renesansui", kurį atliko aktorė Virginija Kochanskytė, mecosopranas Raimonda Janutėnaitė, bosas, baritonas Nerijus Masevičius ir klasikinės gitaros virtuozas Artūras Kelpša.

Aktorė Virginija Kochanskytė skaitė ištraukas iš senųjų veikalų apie Lietuvos istoriją, papročius, asmenybes. Solistai atliko XVI-XVII amžiaus muziką, kuri drauge su išskirtiniais rūbais, nukėlė susirinkusius į Lietuvos karalystės, didžiosios kunigaikštystės laikus, priminė tuomečius papročius, asmenybių charakterius ir lietuvių gyvenimo būdą.

Šiaulių rajono savivaldybės mero padėjėja Rita Žadeikytė

Autorės nuotraukos (daugiau nuotraukų – socialinio tinklo Facebook Šiaulių rajono savivaldybės paskyroje)

Informacija atnaujinta 2022-06-27 15:33

Komentarai

Vardas
El. paštas
Komentaras

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.

{{msg}}

{{comment.time | u2date : 'yyyy.MM.dd'}} {{comment.name}}
{{comment.comment}}