Pradžia
Lt En
Pradžia
lt
en

Naujienos (GN)

KURŠĖNAI – KALENDORIŲ LEIDĖJO LAURYNO IVINSKIO GYVENIMO DALIS

2020-08-13 Komentarai (0) Naujienos Dalintis
Naujienos (GN)

Buvai žmogus Tu paprastas, kuklus

Ir išmintį dalindavai visiems be galo noriai,

Todėl geriausias Tau paminklas tegu bus

 Tavo paties sukurti kalendoriai.

(Sigita Lukienė)

Laurynas Ivinskis (1810–1881) – XIX a. vidurio švietėjas, leidėjas, publicistas, pedagogas, gamtininkas, tautosakos rinkėjas, leksikografas, poetas. Žinomas kaip pirmojo lietuviško kalendoriaus leidėjas, todėl laikomas lietuvių periodinės spaudos pradininku.

Kuršėnuose Laurynas Ivinskis paliko savo gyvenimo dalelę – čia mokytojavo, čia jo amžinąjį poilsį saugo skaroti Kuršėnų senųjų miesto kapinių medžiai, čia miestiečiai ir svečiai ateina į Lauryno Ivinskio aikštę miesto centre, moksleiviai mokosi Lauryno Ivinskio gimnazijoje, žmonės gyvena ir įstaigos veikia Lauryno Ivinskio gatvėje. Kuršėnai garsėja Lauryno Ivinskio Kalendorių muziejumi, įkurtu mokytojos, Kuršėnų miesto Garbės pilietės, Lietuvos garbės kraštotyrininkės Sigitos Lukienės. Gerbiamos Sigitos iniciatyva įsteigta Respublikinė Lauryno Ivinskio premija už geriausią metų kalendorių.

2020 metų karštą, tvankią rugpjūčio 10-ąją, Šv. Lauryno dieną, Kuršėnų Vytauto Vitkausko, Lietuvių kalbos draugijos Kuršėnų skyriaus, Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijos bendruomenių nariai surengė dviračių žygį „Kuršėnai – kalendorių leidėjo Lauryno Ivinskio gyvenimo dalis“, skirtą vieno žymiausių Lietuvos šviesuolio 210-osioms gimimo metinėms. Žygio dalyvius pasveikino, gėles prie paminklo ir kapo padėjo Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja Rima Baškienė ir jos padėjėja Ada Grakauskienė, nuoširdžiai globojusi viso žygio metu. Savo sukurtais posmais Sigita Lukienė visų kuršėniškių vardu, prie kapo, padėkojo L. Ivinskiui. Energingi dviratininkai nuvyko prie buvusio Milvydų dvaro Pavenčiuose, įkurto ant Ventos upės kranto. Deja, dabar šis puikios medinės architektūros statinys yra labai apleistas, griūvantis. Apie čia praleistus mokytojavimo ir paskutiniuosius savo gyvenimo metus daug įdomių ir negirdėtų istorijų papasakojo istorikas Jonas Kiriliauskas.

Gelstančiais laukais ir žvyruotais vieškeliais žygio dalyviai nuvyko į buvusį Lapkasių dvarą, šiuo metu tvarkingai prižiūrėtą, apsuptą šimtamečių parko medžių. Čia išlikę tik dalis pastatų. Apie sąsajas su Laurynu Ivinskiu, apie to laikmečio nutikimus, dvaro veiklas ir įtaką aplinkai kalbėjo J. Kiriliauskas.

Aplankę garbaus visuomenės švietėjo, gamtos mylėtojo išvaikščiotus takelius, lankytas vietoves, įveikę 29 kilometrus, atsakę į viktorinos užduotis, laimėję prizų, dvidešimt septyni dalyviai smagūs ir saugūs grįžo į Kuršėnus.

Vida Ragauskienė, Kuršėnų Vytauto Vitkausko bibliotekos vyriausioji bibliotekininkė, dviračių žygio koordinatorė

Nuotraukos: Ados Grakauskienės, Ievos Norkutės, Kamilės Jonaitytės

* Apie fotografavimą ir viešinimą informuota renginyje

Informacija atnaujinta 2020-08-13 12:08

Komentarai

Vardas
El. paštas
Komentaras

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.

{{msg}}

{{comment.time | u2date : 'yyyy.MM.dd'}} {{comment.name}}
{{comment.comment}}