Pradžia
gestu kalba lengvai suprantama kalba
Pradžia

NAUJIENOS

KELIONĖ Į POZITYVŲ UGDYMĄ: MOKYTOJŲ PATIRTYS SPLITE

2025-07-10 Komentarai (0) Naujienos Dalintis
NAUJIENOS

Š. m. birželio 19–26 dienomis dešimt Šiaulių rajono savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklų mokytojų dalyvavo programos „Erasmus+“ mobilumo veikloje – tarptautiniuose kursuose „The psychology of positive teaching: happy teachers make great students“ („Pozityvaus mokymo psichologija: laimingi mokytojai užaugina puikius mokinius“), vykusiuose Splite, Kroatijoje. Kursų tema –– kvietė gilintis į pozityvios klasės kūrimą, emocinio sąmoningumo ugdymą ir praktinius metodus, kaip kurti palankią mokymosi aplinką.

Mokymų savaitė prasidėjo įvadine programa, kurioje pristatyta mokymosi programa, tikslai ir metodai. Bendradarbiavimą skatinančios veiklos padėjo sukurti šiltą ir atvirą atmosferą, skatino bendradarbiavimą tarp dalyvių iš įvairių šalių. Dalyvių prisistatymai leido pristatyti savo mokyklas, pasidalinti profesine patirtimi ir lūkesčiais.

Vienas iš svarbiausių pradinių užsiėmimų – darbas grupėse, sprendžiant aktualius XXI amžiaus klasės iššūkius, tokius kaip įtrauktis, technologijų įtaka, emocinis raštingumas. Diskusijose atsiskleidė įvairūs požiūriai ir praktikos iš skirtingų Europos šalių, o sprendimų paieška skatino kūrybišką mąstymą.

Didelis dėmesys kursų metu skirtas įvairovės ir tarpkultūrinio ugdymo palaikymui klasėje – kalbėjome apie pagarbos, tolerancijos ir empatijos ugdymą, mokytojo vaidmenį stiprinant pozityvų mikroklimatą mokykloje. Kūrybingai pažintinį turinį papildė degustacija „Kroatijos tradiciniai skanėstai“, leidusi patirti vietos kultūrą per skonio pojūčius.

Orientacinis pasivaikščiojimas po Splitą bei tarpdisciplininis mokymasis Diokletiano rūmuose leido patirti, kaip istorijos, kultūros ir menų elementai gali būti integruoti į šiuolaikines ugdymo veiklas netradicinėje aplinkoje. Tai buvo praktinis pavyzdys, kaip aplinka tampa mokymo priemone.

Kursų metu dalyvauta praktiniame užsiėmime apie „Aktyviąsias grindis“, kur išbandyta, kaip fizinis aktyvumas padeda gerinti mokinių susikaupimą ir emocinę savijautą. Diskusija-pokalbis „Sąmoningumas – laimingos klasės pagrindas“ paskatino permąstyti savo, kaip mokytojo, emocinį atsparumą, o pristatymas „Laimingi mokytojai skatina bendrųjų įgūdžių ugdymą“ pabrėžė psichologinės savijautos svarbą mokymo kokybei.

Supažindinimas su Kroatijos švietimo sistema bei palyginimas su Europos sąjungos šalimis padėjo įžvelgti skirtumus ir bendras tendencijas švietime. Tuo tarpu pokalbiai apie dėmesį individualiems skirtumams ir kiekvieno kursų dalyvio mokyklos formavimą siekiant įtraukties priminė, kad kiekvienas mokinys turi teisę būti išgirstas, priimtas ir ugdomas pagal savo poreikius.

Pristatyti „Teigiami saviugdos metodai“ bei „Kas daro gerą mokytoją puikiu“ skatino dalyvių asmeninę refleksiją ir profesinį augimą. Dalyviai dalijosi veiksmingais būdais, kaip rūpintis savo emocine sveikata, stiprinti motyvaciją ir tapti įkvėpimu mokiniams.

Užsiėmimas netradicinėje aplinkoje „Sutelkite dėmesį į stresą keliančius veiksnius ir išmokite išvalyti mintis“ tapo asmeninės gerovės stiprinimo patirtimi – išmokti įvairūs sąmoningumo, kvėpavimo ir nusiraminimo pratimai, kuriuos galima taikyti tiek mokytojui, tiek mokiniams.

Be mokymų kursai siūlė ir turtingą socialinę programą. Dalyvauta pažintinėje ekskursijoje „Splito siela“ – pėsčiomis aplankytas istorinis Varoš rajonas bei užkopta į Marjano kalvą, nuo kurios atsiveria kvapą gniaužiantys vaizdai į miestą ir Adrijos jūrą. Taip pat vyko išvyka į UNESCO saugomą Trogiro miestą, kur patirta autentiška Dalmatijos dvasią. Galiausiai, kelionė į Brač salą buvo nuostabi patirtis, leidusi atitrūkti nuo kasdienybės ir pasisemti įkvėpimo iš gamtos, kultūros ir bendravimo su kolegomis iš įvairių šalių.

Dalyvavimas „Erasmus+“ kursuose Splite buvo vertinga profesinio tobulėjimo galimybė, leidusi gilinti šias kompetencijas:

  • Pozityvaus mokymo metodų taikymas – išmokome praktinių būdų, kaip kurti palaikančią, aktyvią ir motyvuojančią klasės aplinką.
  • Tarpkultūrinė komunikacija – dalijimasis patirtimis su kitų šalių mokytojais praplėtė akiratį, skatino toleranciją ir atvirumą.
  • Emocinė gerovė ir sąmoningumas – įgijome įrankių, kaip rūpintis savo bei mokinių emocine sveikata.
  • Darbas netradicinėje aplinkoje – išmokome, kaip naudoti kultūrinį ir gamtinį paveldą kaip ugdymo šaltinį.

Dalyviai grįžo kupini idėjų, įkvėpimo ir motyvacijos diegti inovatyvius metodus savo mokyklose bei dalintis patirtimi su kolegomis. Šis mobilumas dar kartą patvirtino – laimingi mokytojai ugdo laimingus mokinius, o atvira bendruomenė ir tarptautinis bendradarbiavimas – tai kelias į stipresnę, įtraukesnę ir kūrybiškesnę švietimo sistemą.

 

Šiaulių r. Kužių mokyklos lietuvių kalbos mokytoja ekspertė Lilita Jankauskienė

Nuotraukos autorės

Informacija atnaujinta 2025-07-10 09:23

Komentarai

Vardas
El. paštas
Komentaras

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.

{{msg}}

{{comment.time | u2date : 'yyyy.MM.dd'}} {{comment.name}}
{{comment.comment}}
sign language icon easy-to-read language icon