Pradžia
gestu kalba lengvai suprantama kalba
Pradžia

NAUJIENOS

KURŠĖNUOSE STARTUOJANTIS PROJEKTAS „SENŲJŲ AMATŲ FONE“ KVIEČIA IŠ NAUJO ATRASTI SENUOSIUS AMATUS

2025-04-14 Komentarai (0) Naujienos Dalintis
NAUJIENOS

Šiuolaikiniame pasaulyje dėl technologijų plėtros ir globalizacijos vis dažniau skaitmeninė kultūra užgožia tradicinę etnokultūrą, sparčiai keičiasi  ir amatų sritis. Šiandien aiškiai matome, kaip inovacijos iš mūsų kasdienybės „išstumia“ senųjų amatininkų sukurtus, ilgus metus mūsų tautos kasdien naudotus tradicinius produktus. Vienas iš šios problemos sprendimo būdų – Lietuvos senųjų amatų atgaivinimas per projektus, kurie keičia ne tik kultūros vertybes, bet ir stiprina krašto identitetą. Tokie projektai apima meistriškumo kursus, parodas ir konferencijas. Jie skatina žmones ne tik domėtis senaisiais amatais, bet ir formuoti žmonių aktyvaus dalyvavimo kultūroje įpročius, skatinti visuomenę aktyviai įsijungti į kultūrinį gyvenimą, puoselėti, atrasti senuosius amatus ir juos išsaugoti.

2025 m. balandžio 11 d. Kuršėnuose startavo Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centro įgyvendinamas projektas „Senųjų amatų fone“. Projekto tikslas – populiarinti senuosius lietuvių amatus, skatinti ne tik Kuršėnų krašto bendruomenės narius, bet ir visą Lietuvos visuomenę, ypatingai jaunimą pažinti kūrybos džiaugsmą, skleisti senųjų amatų – audimo, keramikos, pynimo iš vytelių, medžio drožybos tradicijas ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų.

Projekto veiklos prasidėjo atidarymo švente Kuršėnų dvare. Projekto pirmoji veikla – konferencija „Senovės lietuvių amatai“, kuri buvo transliuojama tiesiogiai  ir internetu.

Konferencijoje buvo aptariama senųjų lietuvių amatų situacija šiuolaikiniame pasaulyje, diskutuojama dėl tradicinių amatų tradicijų išsaugojimo ir perspektyvų. Apie projektą papasakojo šio projekto vadovė Simona Sidabrienė.

Pranešimus pristatė Lietuvoje žinomi etnokultūros specialistai.

Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centro direktorė, tradicinių amatų meistrės Birutės Poškienės pranešime „Tradiciniai amatai pro „Rožinius“ akinius“ buvo kalbama apie tradicinių amatų šiandieną ir perspektyvas.

Kultūrologė Aldona Kuprelytė pranešimu „Senovės lietuvių amatai“ apžvelgė lietuvių istoriją ir tradicijas.

Nematerialaus kultūros paveldo specialistė Loreta Sungailienė pristatė tautos paveldo vertybes pranešimu „Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadas: gerieji tradicinių amatų išsaugojimo pavyzdžiai ir perspektyvos“.

Konferencijos dalyvius pasveikino Šiaulių rajono savivaldybės vicemeras Mindaugas Sadauskas, LR Seimo nariai – Rima Baškienė ir Eimantas Kirkutis. Konferencijos darbe dirbo Šiaulių rajono savivaldybės tarybos nariai – Ada Grakauskienė, Vaida Gricienė ir Algis Mačiulis, Savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vyr. specialistas Paulius Andruškevičius.

2025 m. gegužės mėnesį projekto dalyviai bus kviečiami dalyvauti senųjų amatų edukacijose, kūrybinėse dirbtuvėse, pažintinėse ekskursijose-edukacijose, kurių metu pažins ir išmėgins senuosius amatus: keramiką, medžio drožybą, audimą, pynimą iš vytelių ir beržo tošies. Projekte dalyvaujantys amatininkai, tautodailininkai iš Kuršėnų, Naisių, Plungės, Telšių, Mažeikių, dalinsis savąja patirtimi su jaunąja karta. Užsiėmimai bus fotografuojami ir taip įamžinama, užfiksuojama senųjų amatininkų jaunimui perduodama patirtis.

2025 m. rugpjūčio 14 d. Kuršėnų dvare visuomenei bus pristatyta projekto metu užfiksuotų fotografijų paroda „Senųjų amatų fone“. Parodos atidarymą vainikuos dainininko Manto Jankavičiaus koncertinė programa „Dviese“. Numatoma, kad paroda „Senųjų amatų fone“ bus pristatyta ir kitose savivaldybėse: 2025 m. rugsėjo 15 d. – 2025 m. spalio 13 d. ją bus galima išvysti Mažeikių r. Renavo dvaro sodyboje, o 2025 m. spalio 15 d. – 2025 m. lapkričio 17 d.  Telšių kultūros centre.

2025 m. rugpjūčio 15 d. Lietuvos tautodailininkai vyks į Punską (Lenkiją), kur demonstruos senuosius amatus Žolinės šventėje ir „Punsko dienų“ renginiuose. Šios veiklos ne tik populiarins lietuvių senuosius amatus užsienyje, bet  ir prisidės prie Lenkijos lietuvių draugijos veiklos ir jos tautinio savitumo išlaikymo.

Projekto organizatorius – Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centras.

Projektą iš dalies finansuoja – Lietuvos kultūros taryba.

Projekto partneris – Šiaulių rajono savivaldybė.

Projekto dalyviai: Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centras, Lenkijos lietuvių etninės kultūros draugija, Lietuvos tautodailininkų sąjungos Telšių skyrius, Telšių kultūros centras, Mažeikių rajono Renavo dvaro sodyba, Šiaulių r. Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazija, Šiaulių r. Kuršėnų Daugėlių progimnazija, Šiaulių r. Kuršėnų Pavenčių mokykla-daugiafunkcis centras, Šiaulių r. Kuršėnų Stasio Anglickio progimnazija, Šeduvos globos namai, Loreta Sungailienė, Aldona Kuprelytė ir kiti.

Parengta pagal projekto organizatorių pateiktą medžiagą

Nuotraukos Zigmo Ripinskio (daugiau nuotraukų - socialinio tinklo Facebook Šiaulių rajono savivaldybės paskyroje)

Informacija atnaujinta 2025-04-14 09:49

Komentarai

Vardas
El. paštas
Komentaras

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.

{{msg}}

{{comment.time | u2date : 'yyyy.MM.dd'}} {{comment.name}}
{{comment.comment}}
sign language icon easy-to-read language icon