NAUJIENOS
ŠIAULIŲ R. KURŠĖNŲ LOPŠELIS-DARŽELIS „ŽIEDELIS“ ORGANIZAVO KONKURSĄ, KAIP VAIKŲ LŪPOMIS SKAMBA „LIETUVA“
Švęsti ir minėti valstybines šventes – tai viena iš daugelio formų, padedančių ugdyti patriotiškus ir pilietiškus vaikus. Valstybinių švenčių minėjimo formų nesuskaičiuojama gausa: vėliavos iškėlimas, himno giedojimas, dalyvavimas viktorinose, piešimas, dainavimas, bėgimas... ir t.t.
Šiaulių r. Kuršėnų lopšelis-darželis „Žiedelis“, švęsdamas Lietuvos gimtadienį ir minėdamas tarptautinę gimtosios kalbos dieną, organizavo respublikinį ikimokyklinio amžiaus ugdytinių eilėraščių deklamavimo konkursą „Tu pati gražiausia, mano Lietuva“. Šio konkurso organizavimas jau tapo įstaigos tradicija. Renginys vis augo, brendo, keitėsi nuo rajoninio iki respublikinio, nuo skaitovų susibūrimo Šiaulių rajono švietimo pagalbos tarnyboje, lopšelio-darželio aktų salėje iki virtualaus konkurso.
Prieš prasidedant renginiui, lopšelio-darželio direktoriaus pavaduotoja ugdymui Auksė Buožienė priminė nuostatus, kurių buvo laikomasi organizuojant konkursą ir vertinant dalyvius. Įstaigos direktorė Violeta Kumžienė šiltai pasveikinusi visus dalyvius, mokytojus, vertinimo komisijos narius, pasidžiaugusi skaitovų gausa, paskelbė konkurso pradžią.
Savo eiles gimtinei dovanojo net 53 skaitovai iš Tauragės miesto ir rajono, Kretingos miesto ir rajono, Šiaulių miesto ir rajono, Klaipėdos, Šilutės, Kelmės, Biržų, Vievio, Panevėžio miestų, Elektrėnų, Radviliškio, Mažeikių, Skuodo, Skaudvilės, Šeduvos.
Konkurse dalyvavo septyni trimečiai, dvylika keturmečių, trisdešimt vienas penkiametis, du šešiamečiai vaikai. O pati jauniausia skaitovė iš Šiaulių rajono tik dvejų metukų.
Kaip ir kiekviena šventė ar renginys, pasiekdamas kulminacijos tašką, prieš tai reikalauja daug atsakingo darbo. Šį kartą šis atsakingas darbas teko eilėraščių deklamavimo konkurso vertinimo komisijai, kuriai reikėjo išrinkti trijų nominacijų laimėtojus. Nominacijos buvo skiriamos už Natūraliausiai, Originaliausiai, Išradingiausiai padeklamuotas eiles. Komisijai pirmininkavo Šiaulių r. Kuršėnų Daugėlių progimnazijos lietuvių kalbos mokytoja metodininkė Laima Lukšaitė, skatinanti moksleivius plačiau domėtis lietuvių kalba ir literatūra, puoselėti meninio žodžio suvokimą. Skaitovų eiles, jų sceninę laikyseną taip pat vertino Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro režisierius Zenonas Gestautas, neskaičiuojantis skiriamo laiko Kuršėnų miesto ir rajono gyventojų kultūrinių poreikių tenkinimui, kultūros plėtrai, renginių režisavimui ir organizavimui. Komisijos narių gretas papildė kūrybiška, iniciatyvi – Šiaulių rajono savivaldybės Vytauto Vitkausko viešosios bibliotekos informacijos ir vadybos skyriaus vyr. metodininkė Joneta Filinskė, 2023 metais pelniusi Šiaulių rajono savivaldybės Metų kultūros darbuotojo nominaciją. Joneta minėjo, kad daug eilėraščių kartojosi, tai dar apsunkino komisijos narių darbą. Ji įžvelgė problemą, kad vaikiškų eilėraščių apie Lietuvą mažas pasirinkimas ir pažadėjo, jog bendraudama su knygų autoriais, aptars esamą padėtį.
Išklausę penkiasdešimt trijų skaitovų eiles, komisijos nariai ilgai tarėsi, diskutavo, argumentavo, kol pagaliau priėmė vieningą sprendimą. Sutapimas ar ne, bet konkurso nugalėtojais tapo visi keturmečiai. Natūraliausiai deklamavusia skaitove išrinkta Anabela Januškaitė, iš Klaipėdos lopšelio-darželio „Šaltinėlis“. Ji klausytojus džiugino Kęstučio Ivinskio eilėraščiu „Tėvynė“. Skaitovę konkursui paruošė mokytojos Alma Jonaitienė ir Neringa Širvienė. Nominacija „už Išraiškingiausiai“ padeklamuotą eilėraštį skirta Elzei Rimdeikaitei iš Šiaulių lopšelio-darželio „Trys nykštukai“, jos mokytoja Aida Šimaitienė. Mergaitė deklamavo Vytės Nemunėlio eilėraštį „Mano vytis ir trispalvė“. Originaliausiai deklamavusiu skaitovu pripažintas Šilutės lopšelio-darželio „Žibutė“ ugdytinis Emilis Bratėnas, deklamavęs nežinomo autoriaus eiles. Jo mokytojos Vitalija Stankaitienė ir Gita Anukaitė. „Geltona saulytė, žolytė žalia, raudona gėlytė – tai mūs Lietuva“. Tai žodžiai, skambėję Emilio eilėse, paprastai ir aiškiai nusakantys Lietuvos sąvoką.
Mūsų – Šiaulių r. Kuršėnų lopšelį-darželį „Žiedelis“ atstovavo Patricija Vaitkutė, deklamavusi Loretos Palčinskaitės eilėraštį „Pušys“.
Vaikų dalyvavimas valstybinių švenčių renginiuose nuo mažumės ugdo suvokimą apie savo tautą, jos kultūrą ir kalbą. Pilietinės-kultūrinės iniciatyvos yra esminis veiksnys formuojant bendrą valstybės tapatumą, padeda stiprinti pilietinę galią. Svarbu, kad jau ikimokyklinio amžiaus vaikai įvairiais būdais ir formomis reikštų meilę Lietuvai, didžiuotųsi būdami jos piliečiais.
Šiaulių r. Kuršėnų lopšelio-darželio „Žiedelis“ mokytojos metodininkės Jūratė Vileikienė ir Ona Grigalaitienė
Informacija atnaujinta 2024-02-26 12:08


Komentarai
{{msg}}