Pradžia
Lt En
Pradžia
lt
en

REKOMENDUOJAMA LITERATŪRA TĖVAMS IR PEDAGOGAMS APIE VAIKŲ UGDYMĄ

Rudolf Dreikurs

Laimingi vaikai: iššūkis tėvams

Leidėjas: Vaga
Išleidimo metai:2007

Tėvai nebežino, kaip šiais laikais elgtis su vaikais. Dr. Rudolfas Dreikursas (1897-1972), vienas žymiausių Amerikos vaikų psichiatrų, nesiūlo nei nuolaidžiauti jiems, nei bausti. Jis siūlo naujus auklėjimo metodus, grįstus demokratiniais principais. Pateikdamas daugybę naudingų pavyzdžių, jis moko tėvus ir pedagogus, kaip bendrauti su nepaklusniais vaikais, kaip juos auklėti ir lavinti. Nors knyga pirmą kartą buvo išleista 1964 metais, bet ir dabar ji aktuali ir naudinga. Kaip ir anuomet, knyga imasi šiandienos problemų, kurios kyla suglumusiems ir pasimetusiems tėvams, suvokiantiems, kad jau nepakanka derinti meilę ir tradicijį vaikų auklėjimą.

Sabine Herm

"Sunkūs" vaikai: praktiniai patarimai auklėtojams ir tėvams

Leidėjas: Alma littera
Išleidimo metai:2004

"Sunkiems" vaikams reikia ypatingo rūpesčio, kad jų raida būtų sėkminga. Autorė parodo, kaip jiems padėti. Pirmiausiai ji nusako isšsiskiriančio elgesio formas, paaiškina agresyvumo, per didelio aktyvumo, dėmesio sutrikimo, vaikų depresijos priežastis ir remdamasi tuo nurodo konkrečius praktinius žingsnius. Tai vaidybinė veikla, veiksmingi sunkumų tyrimo būdai, pedagogo ir vaiko santykių formavimas, naujos darbo su tėvais formos. Ši jautriai parašyta knyga tiesia naujus kelius į "sunkaus" vaiko pasaulį.

Sabine Herm yra auklėtoja, be to yra baigusi psichoterapijos ir psichodramos studijas. Ji dirba vaikų darželių konsultante.

Maria Molicka

Terapinės pasakos

Leidėjas: Vaga
Išleidimo metai:2007

Vaikų ir paauglių psichologoės Marijos Molickos knyga skirta vaikams ir jais besirūpiantiems žmonėms - tėvams, auklėtojams, mokytojams, psichoterapeutams ir kt. "Terapinės pasakos" padės įveikti baimę ir nerimą keliančias situacijas: kai baisu eiti į darželį, nesinori į mokyklą, kai kiti tyčiojasi, kai atsiduri ligoninėje, kai susiduri su mirtimi... Pasakos padeda be baimės pažvelgti į problemas ir moko padėti pačiam sau.

Frances Kendall

"Ypatingi tėvai - ypatingi vaikai":

Šioje knygoje visos problemos, susijusios su vaikų auklėjimu, gvildenamos remiantis svarbiausiais - savidrausmės, abipusės pagarbos ir pasirinkimo laisvės principais; akcentuojamas pagrindinių vertybių suvokimas bei tėvų įtaka šiam suvokimui; siūlomas naujas būdas, kaip vaiką paruošti savarankiškam gyvenimui; pateikiamas išsamus praktinis vadovas: nuo valgymo įgūdžių iki seksualinės atsakomybės. Knygos tikslas - parodyti, kad tėvai ir vaikai gali gyventi laimingai, gerbdami vieni kitus ir brangindami tas pačias vertybes.

Jan - Uwe RoggeVaikams reikia ribų

Leidėjas: Alma littera
Išleidimo metai:2004

Ši paprastai parašyta knyga pataria, kaip išvengti nuolatinio streso auklėjant vaikus ir netapti diktatoriais.
Mūsų dienomis vaikai nėra nei sunkesnio būdo, nei "įžūlesni" negu anksčiau - taip pat kaip ir tėvai bei auklėtojos nėra mažiau išmanantys. Tad kodėl kasdien pasitaiko stresinių situacijų, kai "mažasis tironas" triumfuoja, o suaugusieji puola į neviltį? Ir rengiantis, ir tvarkant kambarius, ir prie televizoriaus, ir prie žaidimų kompiuterio.
Tėvai ir auklėtojos šiandien gerokai jautresni vaikams. Tai tikrai sveikintina. Bet labai dažnai jie elgiasi neryžtingai, nori viską daryti geriau už savo pačių tėvus - kad tik be draudimų! - ir šitaip vaikus palieka saviauklai. O vaikams tokia našta - savarankiškai susivokti sudėtingame pasaulyje - pernelyg sunki.

Knygos autorius - laisvai samdomas šeimos ir santykių konsultantas, tyrinėja informacijos priemonių įtaką vaikų auklėjimui, veda seminarus tėvams.

Jan - Uwe Rogge

Tėvai nustato ribas

Leidėjas: Alma littera
Išleidimo metai:2005

Ką daryti, kai vaikai "negražiai" kalba, žaidžia su monstrų figūrėlėmis ir pešasi? Kaip kalbėti lytiniais klausimais? Nuo kokio amžiaus reikia nustatyti ribas? Smurtaujantys berniukai ir taikios mergaitės? Kaip elgtis, kai vaikas susiduria su sielvartu ir mirtimi? Ar elgtis nuosekliai, reiškia bausti? Kaip elgtis, kai patys suklystame? Vaikams reikia ritualų, vaikus reikia orientuoti. Draugiški santykiai ir autoritetas neturi vienas kitam prieštarauti. Apie tai byloja daugybė knygoje pateiktų akivaizdžių pavyzdžių ir konkrečių pasiūlymų. Visa tai padeda geriau suprasti vaikus ir auklėjimo šiokiadieniai bus gerokai ramesni.

Knygos autorius - laisvai samdomas šeimos ir santykių konsultantas, tyrinėja informacijos priemonių įtaką vaikų auklėjimui, veda seminarus tėvams.

Nina Nekrasova

Zariana Nekrasova

Liaukitės vaikus auklėti - padėkite jiems augti

Leidėjas:Mijalba
Išleidimo metai:2008

Šią knygą parašė mama ir duktė. Tai knyga, skirta apginti tėvus, iškamuotus begalinių patarimų, pareigos jausmo, neturinčius nei laiko, nei jėgų „auklėti". Autorės siūlo pradėti draugauti su savo vaiku, suprasti jį, suvokti, kas jam svarbu, tiesiog mylėti. Skirtingai nuo panašios tematikos populiariosios psichologijos knygų, šioje labai daug įvairių įdomių testukų ir nesudėtingų žaidimų, padedančių lengviau pažinti tiek save, tiek ir savo vaikus. Ir tuo pačiu, susikurti bendrą laisvalaikį su savo vaikais.

Knyga labai pravers įvairaus amžiaus vaikus auginantiems tėvams - net jei knygos patarimai jums pasirodys neteisingi, tai bent jau tikrai jie praplės akiratį ir padės patiems kūrybiškiau išspręsti problemas.

Martha Snyder

Ross Snyder

Ross Snyder jaun.

Vaikas tampa asmenybe

Leidėjas:UAB "Žmogaus studijų centras"
Išleidimo metai:2002

"Ši knyga padeda suprasti, kad vaiko auklėjimas pirmiausiai yra jo savimonės formavimas ir pagalba pačiam įprasminti supantį pasaulį. Vaikas turi pats spręsti, o ne aklai kartoti jam skiepijamas normas ir vertybes. To nesuprantatys tėvai ir auklėtojai gali vėliau nemaloniai nustebti, kad po paklusnaus vaiko skraiste slypi nuožmi siela" Žurnalas "Psichologija Tau".

Margarete Blank-Mathieu

Kuo skiriasi mergaitės ir berniukai: lytiškai orientuotas auklėjimas vaikų darželyje

Leidėjas:Šviesa
Išleidimo metai:2003

Lyčių skirtumais vaikai pradeda domėtis dar vaikų darželyje, todėl auklėtojos ir tėvai turi atsiminti, jog itin svarbu mažiesiems atskleisti lyčių ypatybes ir jų skirtumus. Knygoje primygtinai siūloma sudaryti prielaidas, kad vaikai patys rastų teisingus ataskymus ir kauptų individualią patirtį. Autorė pateikia daug informacijos apie vaikų raidą, duoda praktiškų patarimų, kaip šeimoje ir darželyje auklėti mažuosius, kad jie tinkamai suprastų lyčių skirtumus, išsiugdytų teisingą pasaulėžiūrą.

Joachim Rumpf

Rėkia, pešasi, viską gadina: kaip elgtis su agresyviais vaikais

Leidėjas:Šviesa
Išleidimo metai:2004

Kai vaikai elgiasi neįprastai agresyviai, dauguma tėvų pasijunta bejėgiai. Gal reikėtų ignoruoti tokį vaikų elgesį? Kada galime nusileisti?

Vaikų agresyvumo apraiškos įvairios, nes yra ne viena agresijos rūšis. Šioje knygoje pateikiama informacijos apie agresyvaus elgesio priežastis ir patariama, kaip tokiu atveju elgtis. Šio leidinio autorius daugiau kaip dešimt metų vedantis seminarus tėvams, atsako į jų klausimus, pateikia nemažai pavyzdžių, kaip rasti išeitį, susiklosčius sunkiai situacijai. Tai viena iš serijos "Vaikai yra vaikai" knygų.

Franz J. Mönks

Irene H. Ypenburg

Mūsų vaikas nepaprastai gabus

Leidėjas:Šviesa
Išleidimo metai:2003

Autoriai gvildena klausimus, kylančius tėvams ir mokytojams, kaip bendrauti ir mokyti vaikus ir paauglius, kurie gerokai protu lenkia vienmečius. Suprantamai atskleidžiamas praktikos ir teorijos ryšys, kuris iliustruojamas konkrečiais pavyzdžiais; atsakoma, kas yra nepaprasti gabumai, kaip juos atpažinti ir ugdyti, kaip tokius vaikus įjungti į kolektyvą ir panašiai.

Ši knyga, kaip ir kiti serijos "Vaikai yra vaikai" leidiniai parašyta lengva ir suprantama kalba.

Julija GippenreiterBendrauti su vaiku. Kaip?

Leidėjas:Nandanas
Išleidimo metai:2008

Julija Gippenreiter - Maskvos valstybinio universiteto profesorė, garsi mokslininkė ir talentinga pedagogė. Ši knyga leidžiama jau 13 metų ir tėvams skirtos literatūros rinkoje išlieka perkamiausia. Tokį knygos pasisekimą lėmė retas mokslinio gilumo ir paprastumo, teksto aiškumo derinys. Knygoje atsiskleidžia ne tik didelis autorės profesionalumas, bet ir jos asmeninė patirtis. Ji - trijų vaikų mama, penkių anūkų senelė ir dviejų proanūkių prosenelė. Daugelis siužetų, aprašytų knygoje, paimti iš realių jos didelės šeimos įvykių.
Atskleisime paslaptį: "Laiškai apie paauglį", sudarantys antrąją knygos dalį, - tai tikri autorės laiškai dukrai apie anūką, pakliuvusį į sunkią psichologinę situaciją. Knygos autorė intensyviai dirba praktinės psichologijos srityje: veda mokymus, konsultuoja vaikų ir šeimos problemų klausimais.

Adele Faber

Elaine Mazlish
Kaip kalbėti su vaikais, kad jie klausytų ir kaip klausyti, kad vaikai kalbėtų

Leidėjas:Vaga
Išleidimo metai:2009

Tai praktiškas ir aiškus gidas tėvams, norintiems efektyviai bendrauti su savo vaikais. Gausybė aprašymų, pavyzdžių ir iliustracijų pateikia paprastos informacijos ir žinių, kuriomis tėvai gali nedelsiant pasinaudoti praktiškai - mokytis kalbėtis bei spręsti problemas. Tai knyga, kuria galima naudotis individualiai arba grupėse, o joje aprašomi būdai yra tinkami visiems vaikams nepriklausomai nuo jų amžiaus. Jau klasika tapęs kūrinys šiuo metu yra toks pats aktualus ir naudingas kaip ir tuomet, kada pirmą kartą pasirodė prieš trisdešimt metų. Adele Faber ir Elaine Mazlish - visame pasaulyje pripažintos ir daugybę apdovanojimų laimėjusios suaugusiųjų-vaikų santykių ekspertės. Jų dėstomos paskaitos ir sukurtos bendravimą gerinančios programos naudojamos tūkstančių įvairiausių grupių.

Allen CarrKaip padėti paaugliui mesti rūkyti

Leidėjas:Lengvas būdas
Išleidimo metai:2009

Nereikia šios knygos tiesiog duoti savo vaikui. Perskaitykite ją pats. Ši paprasta, sveiku protu pagrįsta knyga patars, kaip laisvai ir atvirai bendrauti su vaikais; atskleis, kokie sunkumai juos slegia; paaiškins, kad rūkymas - ne pasirinkimas, o spąstai; suteiks žinių, kaip pasipriešinti draugų, partnerių ir reklamos spaudimui; nurodys vyraujančias klaidingas pažiūras apie rūkymą; paaiškins, kaip parodyti gerą pavyzdį; padės suprasti, kaip mesti rūkyti be pakaitalų. Šioje knygoje Allenas Carras, bestselerio „Lengvas būdas mesti rūkyti" autorius, savo sveiku protu grįsta metodiką skiria tėvams ir vaikams. Jis tvirtina, kad, pakliūdama į nikotino spąstus, didžioji dalis rūkalių užsikrečia idėja, jog be cheminių nuodų negalima mėgautis gyvenimu ar įveikti streso. Jei padėsite savo vaikui išvysti tikrąją tiesą apie rūkymą, tuomet, tikėtina, padėsite jam išvengti ir kitokios narkotinės priklausomybės.

Louise ReidVaikų nerimas: kaip įveikti jį be vaistų ir terapijos

Leidėjas:Baltos lankos
Išleidimo metai:2009

Nuolat daugėja vaikų, kuriems prireikia medicininės ar psichologinės konsultacijos dėl nerimo sukeltų sutrikimų. Jų vidutinis amžius jaunėja. Tačiau dažnai tėvai nežino tikrųjų vaikų užsispyrimo, pykčio, nerimastingumo priežasčių. Šioje knygoje Louise Reid išsamiai supažindina su įvairiomis vaikams nerimą keliančiomis aplinkybėmis ir pateikia vertingų patarimų bei užduočių, kaip jį įveikti be vaistų ir terapijos. Vadovaudamiesi autorės siūlomais metodais kur kas lengviau pažvelgsite į pasaulį vaiko akimis ir neabejotinai užkirsite kelią įvairioms mažylių baimėms ateityje.

Genovaitė Bončkutė-Petronienė
Įdomioji psichoterapija mokytojams ir tėvams

Leidėjas:Versus aureus
Išleidimo metai:2008


Ši knyga gimė iš betarpiško bendravimo su mokytojais per seminarus Pedagogų profesinės raidos centre, taip pat iš pokalbių su mokiniais, jų tėvais. Čia autorė, kompetentinga specialistė, siekia priartinti pedagoginės psichologijos žinias prie psichoterapijos ir pateikti mokytojų, mokinių ir mokymo problemas iš sudėtingo žmogaus vidinio pasaulio taško.

Diane Trister Dodge, Toni S. BickartSkaitome nuo mažens. Vadovas tėvams

Leidėjas:Presvika
Išleidimo metai:2008


Šioje lengvo stiliaus, gausiai iliustruotoje knygelėje rašoma, kaip kasdienės veiklos su vaiku metu, kai jį maudote, rengiate, kartu valgote, einate apsipirkti, tvarkotės namuose ir t. t., plečiamas vaiko žodynas, ugdomi šnekamosios kalbos įgūdžiai ir atskleidžiama rašymo prasmė. Atlikti tyrimai rodo, kad tokia veikla yra svarbiausia pratinant vaikus skaityti ir rašyti. Nereikia pasikliauti vien tik vadovėliais, specialiais žaidimais ar imtis ko nors ypatingo. Labai svarbu su vaiku kasdien kalbėti, dainuoti ir skaityti.
Pateikiamas rekomenduojamų knygų ir kūrinėlių vaikams sąrašas. Toni S. Bickart - leidyklos "Teaching Strategies" viceprezidentė; pradinių klasių pedagogė; seminarų mokytojams ir tėvams apie mokymo programas ir vertinimą rengėja ir vedėja. Diane Trister Dodge - leidyklos "Teaching Strategies" steigėja ir prezidentė, plačiai žinoma lektorė, daugybės knygų pedagogams, administravimo personalui ir tėvams autorė. Kaip pedagogė ir instruktorė ji bendradarbiavo kuriant ikimokyklinio amžiaus vaikų ugdymo programas, vadovavo nacionaliniams ugdymo projektams. Ji yra plačiai taikomos programos „Ankstyvojo amžiaus vaikų kūrybiškumo ugdymas" autorė.

Chantal Theriault
Vaikų konfliktai

Leidėjas:Baltos lankos
Išleidimo metai:2009

Kasdien po truputį atrasdami pasaulį, vaikai nepaliauja mokytis. Labai svarbu, kad kartu su naujais iššūkiais mažyliai išmoktų valdyti savo emocijas ir gebėtų sukurti bei palaikyti nuolatinius ir ramius socialinius santykius. Tačiau mes, suaugusieji, kartais pamirštame juos išmokyti, kaip elgtis susidūrus su neišvengiamais kasdieniais ginčais ir nesutarimais. Vadinasi, vaikų neparuošiame savarankiškam socialiniam gyvenimui.
Šioje knygoje pristatyta veiklos programa, kurios tikslas - ugdyti vaiko gebėjimą konfliktus spręsti savarankiškai. Programą sudaro įvairios žaismingos mąstymo užduotys, kurias atliekant suaugusysis turėtų pagelbėti vaikui žengti pirmyn, skatindamas išsamiau diskutuoti ir savarankiškai rasti sprendimus.

Dr. Lawrence E. ShapiroKaip ugdyti vaiko emocinį intelektą

Leidėjas:Presvika
Išleidimo metai:2008

Tyrimai rodo, kad emocinis intelektas - socialiniai ir emociniai įgūdžiai, kurie sudaro vadinamąjį charakterį,- yra labia svarbūs. Priešingai nei IQ emocinį vaiko intelektą galima ugdyti visuose jo amžiaus tarpsniuose. Knygoje atskleidžiama, kaip išugdyti tokius vaiko gebėjimus:

 • Susirasti draugų ir puoselėti draugystę
 • Sėkmingai įsitraukti į grupę
 • Inicijuoti pokalbį ir išklausyti
 • Atskleisti save
 • Drąsiai pasipriešinti skriaudėjams
 • Atjausti kitus
 • Įveikti sunkumus
 • Išspręsti konfliktus
 • Būti savikritiškam
 • Motyvuoti save sudėtingomis aplinkybėmis
 • Drąsiai žvelgti į sunkumus
 • Nesidrovėti artimumo
 • Naudoti kompiuterį ugdant emocinius įgūdžius

Knygoje autorius pateikia žaidimų, testų ir praktiškų vaiko auklėjimo būdų, kuriuos taikydami padėsite savo atžalai įveikti šių dienų emocinį stresą ir įprastus kiekvieno amžiaus tarpsnio sunkumus. Kutner Lawrence, Olson Cheryl K.Vaikystė prie kompiuterio: visa tiesa apie smurtinius vaizdo žaidimus

Leidėjas:Baltos lankos
Išleidimo metai:2008

Knygoje „Vaikystė prie kompiuterio: visa tiesa apie smurtinius vaizdo žaidimus" L. Kutner ir Ch. K. Olson narplioja politikos, rinkodaros, propagandos ir klaidingų ankstesnių tyrimų voratinklį, kuris iki šiol formavo tėvų nuomonę. Autoriai pateikia tėvams praktiškus, tyrimais paremtus patarimus, kaip sumažinti vaizdo žaidimų keliamą pavojų. Jie taip pat nurodo, kaip šie žaidimai, net ir žiaurūs, gali visai netikėtai pasitarnauti vaikams ir šeimoms.

Vilma Kuzmienė, Vytautas Blažys, Rima Beidorienė
Vaiko bamba. Siaubai tamsoje ir meilė. Vaikų klausimai ir psichologų atsakymai

Leidėjas:Ciklonas
Išleidimo metai:2007

Vaikai iš prigimties smalsūs - jau dvejų metukų vaikas ima klausinėti „Kas čia?", vėliau prasideda „Kodėl?" „Kaip?", „Ką man daryti?" Į daug tokių klausimų tėveliai atsako, tačiau viena yra atsakyti į klausimą „Kodėl eina laikrodis?" ir visai kas kita - „Ką man daryti, jei mane atstumia klasiokai?"
Labai svarbu, kad į vaiko klausimus būtų atsakyta laiku ir suprantamai. Jeigu vaikas negauna atsakymo į jam rūpimus klausimus apie gyvenimą, mirtį, pavojus ar nesėkmes, tuos atsakymus sau susigalvoja, susikuria jis pats. Todėl reikia stengtis, kad vaikai galėtų kuo geriau pažinti pasaulį ir save, padėti jiems ieškant atsakymų į rūpimus klausimus. Todėl šios knygos autoriams vieną dieną kilo idėja, kad internetu gali ne tik bendrauti su draugais ir sukūrė projektą „Psichologinė pagalba internetu" - vaikai elektroniniu paštu siuntė mums savo klausimus, o projekto autoriai jiems atsakydavo kiekvienam asmeniškai. Šitaip atsirado ši knyga.Knygoje visi klausimai sugrupuoti pagal temas bei suskirstyti į 4 amžiaus grupes nuo 7 iki 16 metų amžiaus. Knygos temos: Baimė; Aš noriu; Bendraamžiai; Savikontrolė; Problemos mokykloje; Liūdesys ir beviltiškumas; Pašaipos ir patyčios; Lytiškumas; Šeima; Apie meilę; Problemos dėl svorio; Draugai.

Bruno Ferrero

Kitos istorijos

Leidėjas: Katalikų pasaulio leidiniai
Išleidimo metai:2006

Pats geriausias būdas perteikti gyvenimo abėcėlę jaunąjai kartai - pasakojimas. Pasakojimo ritmas - tai dvasios alsavimas, suvienijantis suaugusiųjų ir vaikų tikrovę. Tai vienas veiksmingiausių būdų pasiekti tikrą ir gilią

"dvasinę" komunikaciją. Šioje knygoje pateikiami vaikams, tėvams, mokytojams skirti smagūs pasakojimai, padėsiantys ugdyti svarbiausias vaikų gyvenimo vertybes.

Richard Bromfield

Cheryl Ervin

Kaip užauginti tikrą vyrą be tėvo šeimoje

Leidėjas: Baltos lankos
Išleidimo metai:2006

Ši knyga, naudinga ne tik vienišai mamai, bet ir bet kuriai berniuką auginančiai šeimai, padės įveikti problemas, susijusias su prisirišimu ir atsiskyrimu, priklausomybe ir savarankiškumu, leistinomis ribomis ir privatumu. Sužinosite, kaip ugdyti berniuko charakterį, gebėjimus ir tapatybę, puoselėti sveiką požiūrį į moteris ir meilę, padėti siekti mokymosi bei profesinės sėkmės ir pasirengti neišvengiamai ateisiančiai dienai, kai sūnus pradės gyventi savarankiškai.

John Gray

Vaikai kilę iš dangaus

Leidėjas: Alma littera
Išleidimo metai:2005

Autorius dėsto visiškai naują požiūrį į vaikų auklėjimą. Paskaitę sužinosite, kaip suteikti vaikams laisvės ir juos nukreipti taip, kad atsiskleistų jų tikroji asmenybė.

Penki pozityvaus auklėjimo metodai padės išugdyti stiprią ir laisvą asmenybę:

 • Kai vaikams leidžiama būti tokiems, kokie jie yra, jie išmoksta atrasti, įvertinti savo vidines galimybes, siekti tikslo.
 • Kai vaikams leidžiama klysti, jie išmoksta pasitaisyti ir mokytis iš savo klaidų.
 • Kai vaikams leidžiama reikšti neigiamas emocijas, jie išmoksta valdyti savo jausmus ir juos suvokti.
 • Kai vaikams leidžiama daugiau norėti, jie išsiugdo sveiką savo vertės jausmą ir išmoksta laukti atpildo.
 • Kai vaikams leidžiama prieštarauti, jie ugdo valią ir gebėjimą teisingai save vertinti. Tai žadina natūralų vaiko norą padėti tėvams ir būti jų vadovaujamam.