NAUJIENOS
ŠIAULIŲ RAJONO ŽEMDIRBIAI SU ŽEMĖS ŪKIO VICEMINISTRU APTARĖ PRASIDEDANTĮ PASĖLIŲ DEKLARAVIMĄ
Šiaulių rajono savivaldybėje į susitikimą su žemdirbiais atvykęs Žemės ūkio ministerijos viceministras Egidijus Giedraitis pristatė artėjantį pasėlių deklaravimą.
Susitikime dalyvavo Šiaulių rajono ūkininkai, Savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus ir seniūnijų žemės ūkio specialistai, o taip pat meras Česlovas Greičius, vicemeras Eimantas Kirkutis bei Seimo narys Valius Ąžuolas.
Žemės ūkio ministro pavaduotojas Egidijus Giedraitis pristatė du pranešimus ir atsakinėjo į žemdirbių pateiktus klausimus.
Pirmame pranešime „Geros agrarinės ir aplinkosaugos žemės būklės standartai (GAAB) 2024 m.“ buvo pristatyti šių metų pasėlių deklaravimo pasikeitimai ir ypatumai. Dėl daugiamečių pievų apsaugos Žemės ūkio ministerija, prašiusi išsamaus teisinio Europos Komisijos (EK) išaiškinimo dėl daugiamečių pievų atkūrimo, gavo atsakymą. Jame nurodoma, jog žolinė danga, kuri penkerius metus nebuvo nei ariama, nei dirbama ar pakeista kitomis kultūromis, nepriklausomai nuo to, buvo anksčiau sėjomainos dalis ar ne, po 5 metų deklaravimo privalo tapti daugiamete pieva (DGP).
EK pažymėjo ir tai, kad nacionaliniais teisės aktais apibrėžti sėjomainos termino nereikalaujama, o net ir apibrėžus, kaip buvo siūloma, tai nebūtų sprendimas, nes sėjomainos sąvoka visoms šalims narėms taikoma vienodai – žolės pakeitimas kitais augalais.
Be to, rašte pabrėžta, kad valstybė narė negali vienašališkai nuspręsti, jog minimalus laikotarpis, per kurį pieva nenaudojama sėjomainai, kol ji virsta DGP, galėtų būti ilgesnis nei 5 metai.
Taigi, Lietuva, įgyvendindama reglamentinę nuostatą dėl daugiamečių pievų apibrėžimo ir referencinio dydžio apskaitymo, tai darė pagal privalomus ES teisės aktus, kurie nesuteikia galimybių platesnėms interpretacijoms Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 m. strateginiame plane.
Pranešėjas Egidijus Giedraitis priminė, kad Žemės ūkio ministerija Strateginiame plane yra suplanavusi naujas priemones, kurios didintų daugiamečių pievų deklaravimo patrauklumą, sudarant galimybes jas atnaujinti neariminiu būdu, taip išsaugant prievolę išlaikyti tokias pievas.
Plačiai pristatyta erozijai jautrių teritorijų (šlaitų) apsauga, paviršinių vandens telkinių apsauga, šlapynų ir durpžemių apsauga, draudimas deginti ražienas, augalų kaita, biologinė įvairovė ir kraštovaizdis bei kiti klausimai...
Antrasis Žemės ūkio viceministro pranešimas buvo skirtas tiesioginėms išmokoms, kurios startuoja nuo balandžio 15 dienos.
Susirinkusieji aktyviai įsijungė į svarstomus klausimus, pateikė savų įžvalgų ir problemų sprendimo būdų.
Šiaulių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkė Audronė Asauskaitė-Kerienė pasidžiaugė, kad toks susitikimas vyko prieš pasėlių deklaravimo pradžią, bet renginyje išgirdo apie pasėlių deklaravimo pasikeitimus, kurie skiriasi nuo 2023 metų.
„Didžiausia problema yra tai, kad praeitais metais turėjome didžiulį rebusą, jį mes išsprendėme, pasėlius deklaravome ir tada ilgą laiką planavome, ką mes darysime šiais metais, kaip pasėlius deklaruosime. Daug kas tą planą buvo paruošęs ir kai dabar pamatėme šviežiai naujas taisykles, tikrai ne vienam ūkininkui planai griuvo“, – kalbėjo Audronė Asauskaitė-Kerienė, Šiaulių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkė.
Žemės ūkio viceministras pripažino, jog kai kurie ūkininkų pasiūlymai gali būti svarstomi ir tą ministerija daro kiekvieną savaitę, kur darbo grupė posėdžiauja kartu su Žemės ūkio duomenų centru, su Mokėjimo agentūra ir kitomis organizacijomis.
Susitikimą su Žemės ūkio viceministru Egidijumi Giedraičiu organizavo Savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjas Mindaugas Gedvila.
Kultūros skyriaus specialistas Zigmas Ripinskis
Nuotraukos autoriaus
Informacija atnaujinta 2024-03-12 12:17


Komentarai
{{msg}}