Pradžia
Lt En
Pradžia
lt
en

Švietimo įstaigų naujienos

KURŠĖNŲ LAURYNO IVINSKIO GIMNAZIJA GRĄŽINA DĖKINGUMO SKOLĄ ŠVIETĖJUI, PIRMOJO LIETUVIŠKO KALENDORIAUS AUTORIUI LAURYNUI IVINSKIUI

2020-10-27 Komentarai (0) Švietimo įstaigų naujienos Dalintis
Švietimo įstaigų naujienos

Kuršėnai – daugelio įžymių Lietuvos  žmonių tėviškė ar net amžino poilsio vieta.

Čia, mieste prie Ventos, savo paskutinius gyvenimo metus praleido švietėjas, leidėjas, publicistas, tautosakos rinkėjas, botanikas, leksikografas, išradėjas, poetas ir vertėjas, pirmojo lietuviško kalendoriaus sudarytojas Laurynas Ivinskis, kurio 210-ąsias gimimo metines šiais metais ir minime. Tradiciškai savo mokykloje prieš prasidedant mokinių atostogoms savaitę skiriame Laurynui Ivinskiui ir jo darbams prisiminti. Taip atiduodame skolą kalendorių sudarytojui už  jo veiklą.

Taigi skola... Ji lydėjo Lauryną Ivinskį visą gyvenimą. Skolos paženklintas ir jo pirmasis 1846-ųjų metų kalendorius, kuriam išleisti Laurynas Ivinskis pinigų neturėjo – teko skolintis iš Rietavo kunigaikščio Irenėjaus Kleopo Oginskio. Šis paskolino 60 rublių. Už skolą Laurynas Ivinskis kunigaikščiui atidavė 200 kalendorių, o Irenėjus Kleopas Oginskis juos išplatino dvaruose. Nuo tada kalendorius vartė ir skaitė beveik visa Lietuva.

Mes, Kuršėnų Lauryno Ivinskio bendruomenė, už jo darbus Lietuvai irgi jaučiame skolingi. Geriausias būdas grąžinti skolą – neužmiršti Lauryno Ivinskio atminimo vietos Kuršėnų miesto senosiose kapinėse,  studijuoti jo gyvenimą, veiklą, bandyti įvairiais būdais ir priemonėmis saugoti atminimą ir, žinoma, didžiuotis, kad mūsų gimnazija pavadinta  Lauryno Ivinskio garbei. Todėl siūlėme mūsų gimnazistams kartu su mokytojais pakeliauti L. Ivinskio gyvenimo ir kūrybos keliais, dalyvauti viktorinoje ir taip pasitikrinti savo žinias apie kalendorių sudarytoją, taip pat dalyvauti konkurse "Gražyraštis" ir taip išsiaiškinti mūsų gražiaraščius – juk L. Ivinskis buvo mokytojas. Ir rašė jis ne bet kaip, o kaligrafiškai. Be to, vartydami jo darbus ir rudenėjančiu keliu skubėdami į Kuršėnų kalendorių muziejų, susitikdami su muziejaus įkūrėja Sigita Lukiene, žiūrėdami filmuką apie L. Ivinskio pėdsakus Kuršėnuose, ne tik pagilinome savo žinias, bet ir neleidome užmarščiai užkloti Lauryno Ivinskio atminų. Tik gaila, kad dėl prastos epidemiologinės situacijos šiuo metu nebuvo įteikiama L. Ivinskio premija už geriausią Metų kalendorių, kad tradicinėje šventėje negalėjome dalyvauti. 

 Lietuvių k. ir literatūros mokytoja Raimonda Rumbinaitė

Informacija atnaujinta 2020-10-28 08:34

Komentarai

Vardas
El. paštas
Komentaras

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.

{{msg}}

{{comment.time | u2date : 'yyyy.MM.dd'}} {{comment.name}}
{{comment.comment}}